Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Sitene Ekle Anket Reklam Künye İletisim
Hataymozaikhaber.com
Analiz Antakya Altınözü Belen Dörtyol Erzin İskenderun Kırıkhan Reyhanlı Samandağ Türkiye Yayladağı
Danıştay'ın görevine iade ettiği başörtülü öğretmenle ilgili karar...Tarih 23 Temmuz 2013, 09:27 Editör: Editör H MOZAİK HABER

Danıştay'ın görevine iade ettiği başörtülü öğretmenle ilgili karar...

ARINÇ O İDDİAYI DOĞRULADI: MAALESEF DOĞRU

arınç, meb, danıştay, danıştay başörtülü öğretmen kararı

Danıştay'ın görevine iade ettiği başörtülü öğretmenle ilgili kararın bozulması için MEB temyiz başvurusu yapmış. Yani MEB Hukuk Müşavirliği, öğretmen başörtülü görev yapmasın demiş.

Danıştay, 28 Şubat’ta ihraç edilen başörtülü öğretmen için göreve iade kararı vermiş ama buna itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı yasağın sürmesini talep etmişti. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç bu iddiayı doğruladı.

Arınç, “Konu ne yazık ki doğru. Sayın bakandan habersiz hukuk müşavirliği Danıştay'a bir temyiz dilekçesi vermiştir. Sayın bakan fark edince hukuk müşaviri görevden el çektirildi, danıştay'a da dilekçe verilerek temyiz talebinden vazgeçildi" dedi.

28 Şubat sürecinde başörtülü öğretmene yapılan ihraç, 12 yıl sonra Danıştay’dan döndü. Danıştay, öğretmenin meslekten ihracını oybirliğiyle hukuksuz buldu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hukuk Müşavirliği, binlerce başörtülü öğretmen için emsal nitelikteki kararın bozulmasını talep etmişti.

İşte konuyla ilgili Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın açıklaması;

"Geçmişte bir bayan öğretmenle ilgili bir konu, idare mahkemeleri tarafından reddedilmiş, daha sonra Danıştay, bu kararları iptal ederek meslekten çıkarılamaycağı konusunda bir karar vermişti. Bu kararı şüphesiz takdirle karşılamak gerekir ancak gazetenin haberinde bakanlığın bu konuyu temyiz ettiği ve temyiz dilekçesinin de Danıyştay'a verildiği ifade ediliyordu.

Konu doğrudur. Ne yazik ki doğrudur. Sayın bakanımızdan habersiz hukuk müşavirliği sürecin devamı bakımından Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na bir temyiz dilekçesi vermiştir. Daha sonra sayın bakanımız tarafından konu farkedildiğinde hem adı geçen hukuk müşaviri görevden el çektirilmiş hem de Danıştay Başkanlığı 12. Dairesine dilekçe verilmek suretiyle bu temyiz talebinden vazgeçildiği bildirilmiş bulunmaktadır. Yani şöylece özetleyebilirim:

Danıştay kararını müteakip Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından 10 Nisan 2013 tarihli ve şu sayılı yazıyla karar düzeltme talebiyle Danıştaya başvurulmuştu. Ancak yakın zamanda yaşanan gelişmeler, TBMM gündemine gelen yeni yasal düzenlemeler, Bakanlığımızın ihtiyaçları, kurumumuzda yeniden bir değerlendirme yapılma zorunluluğunu gündeme getirmiş. Yapılan bu değerlendirmeler neticesinde 19 Temmuz 2013 tarihli yazımızla karar düzeltme talebimiz geri çekilmiştir ve Bakanlık Hukuk Müşavirliğini yürütmekte olan kişi görevden el çektirilmiştir."

aktifhaberTürkiye  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sınırda askeri hareketlilik!

Sınırda askeri hareketlilik! Türkiye'nin yurt dışındaki tek toprak parçası olan Suriye'nin Halep kentindeki Süleyman Şah Türbesi'ne ulaşımın sağlandığı Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin Mürşitpınar Köyü sınırında askeri hareketlilik yaşanıyor.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı 28 Nisan 2014 Pazartesi gününe kadar Marmara, Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların görüleceği öngörülüyor.

Okullardan “paralel örgüt” şikayeti yağdı !

Okullardan “paralel örgüt” şikayeti yağdı ! Okul, yurt ve dershanelerde eğitim gören öğrenciler ve velileri, siyasi propaganda yapıldığı gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na mektup yazdı. 14 kişiye disiplin cezası verildi, 55 kişi hakkında soruşturma sürüyor.

Paralel polisin 1 Mayıs oyunu

Paralel polisin 1 Mayıs oyunu Paralel yapının polisleri 1 Mayıs’ta Taksim’de görev almamak için önce “hastane raporu” bahanesinin arkasına sığındı. Polis şefleri durumu fark edince, bu kez de herhangi bir taşkınlığa karşı “müdahale” çağrısına uymamaya karar verdi.

İngilizler'e destek, CHP ve MHP'den geldi...

İngilizler'e destek, CHP ve MHP'den geldi... MİT Yasası, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, MİT'in görevleri yeniden belirlendi.

30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite MEB, YÖK ve eğitim kurumu yöneticilerinin toplantısından “sil baştan” yeni yasa sinyali çıktı. Ayrıntıları 12 Mayıs’ta açıklanacak yasada, 30 yaş ve üstüne sınavsız üniversitenin de yer alacağı yeni bir sistem kurgulandığı belirtiliyor.

Türkiye uzay ve uydu alanında çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Türkiye uzay ve uydu alanında çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türkiye uzay ve uydu alanında çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türksat 4A uydusu geçtiğimiz günlerde uzaya en kısa nokta olan Baykonur’dan gönderilmişti.

ÇALIŞANLARI GAZETEYİ 'İŞGAL' ETTİ

ÇALIŞANLARI GAZETEYİ 'İŞGAL' ETTİ 'Yalana Karşı gerçeğin gazetesi' sloganıyla 9 Şubat 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan Karşı gazetesinin kapanacağı bildirildi.

Eğer operasyon yapılırsa da; bu operasyonun başındaki örtüye...

Eğer operasyon yapılırsa da; bu operasyonun başındaki örtüye... Akit gazetesinden Hasan Karakaya bugünkü köşe yazısında Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç olayını kaleme aldı.

Tüm videolar

 
 

"Cemaat Başbakan'

İzlenme:10

   
  Türkiye'yi değiştiren lider: Turgut Özal
 

Türkiye'yi değiş

İzlenme:38

   
  Baronların merkez üssü
 

Baronların merkez üs

İzlenme:64

   
  KOPMALIK keMAL Kılıçdaroğlu'nun Muhteşem Mitingi
 

KOPMALIK keMAL Kılıç

İzlenme:102

   

Tüm fotoğraflar

  Reyhanlı Patlama
 

Reyhanlı Patlama

İzlenme:1914

   
  Suriyeli Çocuklar
 

Suriyeli Çocuklar

İzlenme:1538

   
  Suriyeli Mülteciler
 

Suriyeli Mülteciler

İzlenme:1780

   
  Esed, Döktüğü Kanda Boğulacak!
 

Esed, Döktüğü Kanda

İzlenme:1784

   

HAVA DURUMU

ANKET

Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz?


Tüm Anketler

Hataymozaikhaber.com
Ekstrafikir mydesign haber temasıdır. Ekstra Fikir - Tüm hakları saklıdır.