Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Sitene Ekle Anket Reklam Künye İletisim
Hataymozaikhaber.com
Analiz Antakya Altınözü Belen Dörtyol Erzin İskenderun Kırıkhan Reyhanlı Samandağ Türkiye Yayladağı
Danıştay'ın görevine iade ettiği başörtülü öğretmenle ilgili karar...Tarih 23 Temmuz 2013, 09:27 Editör: Editör Hatice Vanoğlu

Danıştay'ın görevine iade ettiği başörtülü öğretmenle ilgili karar...

ARINÇ O İDDİAYI DOĞRULADI: MAALESEF DOĞRU

arınç, meb, danıştay, danıştay başörtülü öğretmen kararı

Danıştay'ın görevine iade ettiği başörtülü öğretmenle ilgili kararın bozulması için MEB temyiz başvurusu yapmış. Yani MEB Hukuk Müşavirliği, öğretmen başörtülü görev yapmasın demiş.

Danıştay, 28 Şubat’ta ihraç edilen başörtülü öğretmen için göreve iade kararı vermiş ama buna itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı yasağın sürmesini talep etmişti. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç bu iddiayı doğruladı.

Arınç, “Konu ne yazık ki doğru. Sayın bakandan habersiz hukuk müşavirliği Danıştay'a bir temyiz dilekçesi vermiştir. Sayın bakan fark edince hukuk müşaviri görevden el çektirildi, danıştay'a da dilekçe verilerek temyiz talebinden vazgeçildi" dedi.

28 Şubat sürecinde başörtülü öğretmene yapılan ihraç, 12 yıl sonra Danıştay’dan döndü. Danıştay, öğretmenin meslekten ihracını oybirliğiyle hukuksuz buldu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hukuk Müşavirliği, binlerce başörtülü öğretmen için emsal nitelikteki kararın bozulmasını talep etmişti.

İşte konuyla ilgili Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın açıklaması;

"Geçmişte bir bayan öğretmenle ilgili bir konu, idare mahkemeleri tarafından reddedilmiş, daha sonra Danıştay, bu kararları iptal ederek meslekten çıkarılamaycağı konusunda bir karar vermişti. Bu kararı şüphesiz takdirle karşılamak gerekir ancak gazetenin haberinde bakanlığın bu konuyu temyiz ettiği ve temyiz dilekçesinin de Danıyştay'a verildiği ifade ediliyordu.

Konu doğrudur. Ne yazik ki doğrudur. Sayın bakanımızdan habersiz hukuk müşavirliği sürecin devamı bakımından Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na bir temyiz dilekçesi vermiştir. Daha sonra sayın bakanımız tarafından konu farkedildiğinde hem adı geçen hukuk müşaviri görevden el çektirilmiş hem de Danıştay Başkanlığı 12. Dairesine dilekçe verilmek suretiyle bu temyiz talebinden vazgeçildiği bildirilmiş bulunmaktadır. Yani şöylece özetleyebilirim:

Danıştay kararını müteakip Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından 10 Nisan 2013 tarihli ve şu sayılı yazıyla karar düzeltme talebiyle Danıştaya başvurulmuştu. Ancak yakın zamanda yaşanan gelişmeler, TBMM gündemine gelen yeni yasal düzenlemeler, Bakanlığımızın ihtiyaçları, kurumumuzda yeniden bir değerlendirme yapılma zorunluluğunu gündeme getirmiş. Yapılan bu değerlendirmeler neticesinde 19 Temmuz 2013 tarihli yazımızla karar düzeltme talebimiz geri çekilmiştir ve Bakanlık Hukuk Müşavirliğini yürütmekte olan kişi görevden el çektirilmiştir."

aktifhaberTürkiye  KATEGORİSİNDEN HABERLER

PKK'lı sözde yönetici: Beceriksizler, keklik gibi avlandılar

PKK'lı sözde yönetici: Beceriksizler, keklik gibi avlandılar PKK'lı sözde yönetici: Beceriksizler, keklik gibi avlandılar

Hazır çorbalarla ilgili önemli bilgiler

Hazır çorbalarla ilgili önemli bilgiler Hazır çorbalarla ilgili önemli bilgiler

Konya'nın 'deli' kızı...VİDEO

Konya'nın 'deli' kızı...VİDEO Konya'nın 'deli' kızı

Kilis planı: DAEŞ 30 km güneye itilecek

Kilis planı: DAEŞ 30 km güneye itilecek Kilis planı: DAEŞ 30 km güneye itilecek

PKK'nın elebaşları tek tek avlanıyor

PKK'nın elebaşları tek tek avlanıyor PKK'nın elebaşları tek tek avlanıyor

ABD ile PYD/PKK ortaklığının asıl amacı;Akdeniz'e bir petrol koridoru kurmak

ABD ile PYD/PKK ortaklığının asıl amacı;Akdeniz'e bir petrol koridoru kurmak ABD ile PYD/PKK ortaklığının asıl amacı; Akdeniz'e bir petrol koridoru kurmak

Meclis Başkanı'nın laiklik çıkışına AK Parti'den tepki

Meclis Başkanı'nın laiklik çıkışına AK Parti'den tepki Meclis Başkanı'nın laiklik çıkışına AK Parti'den tepki

Türkmenlere karşı büyük tuzak

Türkmenlere karşı büyük tuzak Türkmenlere karşı büyük tuzak

Öcalan’lı Cumhuriyet resepsiyonu

Öcalan’lı Cumhuriyet resepsiyonu Öcalan’lı Cumhuriyet resepsiyonu

Tüm videolar

  SOKAK RÖPORTAJLARI - 3 ...VİDEO
 

SOKAK RÖPORTAJLARI -

İzlenme:1006

   
  SOKAK RÖPORTAJI - 2
 

SOKAK RÖPORTAJI - 2

İzlenme:926

   
  HATAY MOZAİK TV
 

HATAY MOZAİK TV

İzlenme:922

   
  HATAY MOZAİK TV
 

HATAY MOZAİK TV

İzlenme:1082

   

Hataymozaikhaber.com
Ekstrafikir mydesign haber temasıdır. Ekstra Fikir - Tüm hakları saklıdır.